Není látka jako látka


Koupil sis nedávno oblek, super cena! Je dobrej. Kauf roku. Jen teda je trochu divný, že tvý kolegové ve svých oblecích vypadají jinak. Tak jako ladně, ten tvůj ti sedí, ale jim ty jejich tak jako ultrasedí. Taky v nich vnímáte teplotu jinak. Tobě je v něm v podstatě pořád jako v sauně, oni vypadají, že jsou docela v pohodě.

A teď přichází ten velkej otazník jak je tohle možný? Je to v materiálu. Látka není jen jednobarevná, proužkovaná, modrá nebo černá. Nebo je, ale nejen to. Může mít i další supervlastnosti. Je to trochu alchimie vyznat se v gramáži a složení, ale ve svý podstatě je to to nejdůležitější. Sebelíp střižený kvádro, který je ze špatný látky nebudeš chtít nosit. Protože bude zkrátka a jednoduše nepříjemný. Nebudeš v něm za Jamese Bonda, ale spíš za jeho finančního poradce. Neúspěšnýho finančního poradce.

Tak si pojďme teď udělat edukativní švadlenkářskou chvilku. Dole na žebříčku materiálů je polyester. Je to čistě syntetický vlákno, s dobře udržitelnýma vlastnostma vůči okolním vlivům, ale žíjící si tak trochu vlastním životem, těžko se přizpůsobuje a jeho prodyšnost se rovná skleníku v pěknej letní den. Čím je ho víc, tím míň všechno uvnitř dejchá. A pak se zdá že to škrtí a taky se to potí. Všechno. A člověk má pocit, že oblek je vynález z pekla.

Pak máme o mnoho vejš na jedný příčce žebříku jednotlivý přírodní materiály, který jsou kvalitativně hodně blízko, ale každej má trochu jiný vlastnosti.

Oblek může bejt hedvábnej, což je hodně unikátní materiál, je typickej svým leskem, tohle je přesně ten matroš, co chceš nosit. V zimě tě hřeje a v létě chladí. Další peckou na poli materiálů je kašmír, což je ve svý podstatě vlna, ale lepší. Má podobný vlastnosti jako hedvábí, ale rychle na něm hlodá zub času. No když jsme u tý vlny, to je asi nejužívanější přírodní materiál v tomhle odvětví, dělí se na spoustu kvalitativních skupin, a podle toho co k němu ve fabrice přihodí, jsou ovlivněný jeho vlastnosti, ale v podstatě vlna není nikdy šlápnutí vedle.

Bavlnu a len pak výrobci využívají spíš pro vycházkový letní modely á la švihák lázeňský. Jestli se ptáš v čem šijeme my, je to vlna. Prémiově jemná vlna ve který ti v zimě nenaskočí husina a v létě se neopotí čelo. Vlna, která tě pohladí po těle i po duši, vlna, na který je poznat, že ten cash tam je. Pro naše gentlemany jen to nejlepší!